Najbliższe wydarzenia / więcej

W.E.N.A.

W.E.N.A. – pseudonim sceniczny polskiego rapera Michała Łaszkiewicza znanego również jako Wudoe lub Montana Maxx. Działalność muzyczną rozpoczął pod koniec lat 90. Początkowo występował w nieistniejących już formacjach Głos Miasta i Ansambl. Obecnie ściśle powiązany działalnością koncertową z DJ-em Ike’iem oraz wrocławskim zespołem Electro-Acustic Beat Sessions.


W 2005 roku artysta rozpoczął pracę nad pierwszym projektem autorskim, noszącym tytuł „Wyższe Dobro”. Album wydany własnym nakładem w kwietniu 2007 roku, odbił się szerokim echem na niezależnej scenie muzycznej, zyskując jednocześnie uznanie przedstawicieli gatunku, za sprawą między innymi należącego już do klasyki utworu „Salutuj”. Album doczekał się reedycji oraz wydania na winylu w pierwszej połowie 2013r.


Pod koniec 2008 roku Wudoe związał się z duetem Rasmentalism. Efektem tej współpracy był album „Duże Rzeczy”, który ukazał się rok później. Projekt ze względu na swoją nowatorskość, oryginalność szybko zyskał rozgłos, doprowadzając do wielu koncertów grupy na terenie całego kraju.
W maju 2011 roku W.E.N.A. zadebiutował pierwszym, legalnym albumem długogrającym pt. „Dalekie Zbliżenia”, który ukazał się nakładem niezależnej wytwórni Aptaun Records i stał się jedną z najlepiej przyjętych płyt w 2011 roku. Album promowany był kultowym już singlem „Podstawowe instrukcje” oraz kolejnymi: „Wiadomość” i „Do dnia w którym”.


W maju 2013r. nakładem tej samej wytwórni ukazał się album „Nowa Ziemia” będący efektem współpracy z producentem muzycznym Stoną. Album ten, stał się głośnym tytułem fonograficznym za sprawą singli: „Nic”, „Imperium”, „Wzwyż”, „Najlepsze przed nami” oraz „Tinker Hatfield”, debiutując na siódmym miejscu OLIS. „Nowa Ziemia” w kolejnym tygodniu dotarła do 3. miejsca tego zestawienia.

Najnowszym dzieckiem Wudoe jest „Monochromy” EP. Materiał to owoc współpracy rapera z producentem muzycznym Quizem. Album został wydany własnym sumptem w nakładzie limitowanym, który wyprzedał się błyskawicznie. Zawiera single „Tylko jeden” oraz „Lato w mieście”, a gościnnie na płycie pojawiają się Tede oraz Kuban. Obecnie zakończone zostały nagrania na kolejny materiał EP, przygotowany wspólnie z pochodzącym z Częstochowy Sariusem. W.E.N.A. rozpoczął również prace nad solowym LP oraz albumem, który nagrany zostanie wraz z zespołem Electro-Acustic Beat Sessions.


W grudniu 2015 roku wraz z duetem producenckim Voskovy i raperem Sariusem W.E.N.A. nagrał kolejne EP. Zarówno utwór ze Stalleyem, jak i projekt z Sariusem i Voskovymi zostały udostępnione do pobrania za darmo na stronie artysty. Na rok 2016 przewidziana jest następna, długogrająca płyta z udziałem Wudoe oraz 7 osobowego zespołu jazzowego Electro-Acoustic Beat Sessions.