Najbliższe wydarzenia / więcej

Marika

rider techniczny zespołu

Marika to bez wątpienia jedna z najciekawszych postaci polskiej sceny muzyki niezależnej. Nieszablonowa wokalistka, autorka zapadających w pamięć tekstów, pełna uśmiechu i pozytywnej energii osobowość sceniczna, a przede wszystkim szczera i spontaniczna artystka, która nie lubi stać w miejscu i stale poszukuje nowych form wyrazu.

Ta wszechstronność, czyli umiejętność odnalezienia się w bardzo zróżnicowanych stylach i konwencjach muzycznych, to efekt niebagatelnego (bo już kilkunastoletniego) doświadczenia w sceniczno-studyjnej działalności. Warto też wspomnieć, że na przestrzeni tych lat Marika współpracowała m.in. z Pablopavem, De Mono, Sokołem, Abradabem, Numer Razem, Maleo Reggae Rockers, EastWest Rockers, DJ-em 600V, DJ-em Feel-X-em, Lilu, Juniorem Stressem czy Reną.


Sceniczna charyzma Mariki, profesjonalizm oraz świetny kontakt z publicznością zostały zauważone przez organizatorów wielu imprez w Polsce i na świecie. Wśród najważniejszych koncertów artystki warto na pewno wymienić występy w Indiach, support nazywanej „Królową soulu” – Eryki Badu czy pojawienie się na scenie World Expo w Shanghaju. Marika miała również przyjemność wystąpić na festiwalu Woodstock w 2012 roku oraz na Dniach Unii Europejskiej, które odbyły się w Turcji.


Urodzona w 1980 roku Marta Kosakowska profesjonalną przygodę z muzyką rozpoczęła około 2002 roku, w ramach reggae’owo-dancehallowego kolektywu Bass Medium Trinity. Grupa – tworzona przez Marikę wraz z Frenchmanem i Abselektorem – zadebiutowała oficjalnie dwa lata później wydanym przez No Duck Records albumem „Mówisz i masz”. Ciepło przyjęty przez słuchaczy krążek stał się punktem wyjścia do podjęcia solowej działalności. W roku 2005 Marika wzięła udział w głośnym projekcie teatralno-musicalowym „12 ławek”, zrealizowanym przez gdyński Teatr Muzyczny. Jako solistka wystąpiła też na odbywającym się rok później festiwalu Top Trendy w sopockiej Operze Leśnej. Zapis muzycznych fascynacji artystki z tamtego okresu znajdziemy m.in. na polsko-niemieckim projekcie muzycznym „Polski ogień” (wspólna inicjatywa wytwórni TamTam Records i Germaican), gdzie znalazły się dwa utwory Mariki: „Siła ognia” oraz „What’s Your Flava?”.


Ukoronowaniem przygody z jamajskimi brzmieniami był album „Plenty” – wyczekiwany solowy debiut wokalistki – wydany w 2008 roku przez EMI. To z niego pochodzi m.in. singiel „Moje serce” – do dziś najlepiej rozpoznawalny utwór z bogatego repertuaru Mariki. Płyta została doceniona przez rynek fonograficzny, czego dowiodła podwójna nominacje do nagrody Fryderyk 2009 (w kategoriach: „Album Roku Hip-Hop/R&B/Reggae” oraz „Nowa Twarz Fonografiki”) i niemniej prestiżowa kwalifikacja do Superjedynki (w kategorii „Debiut Roku”) podczas 46. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wzrastająca rozpoznawalność artystki zaowocowała również zaproszeniami do prowadzenia autorskich audycji na falach m.in. Radia Roxy („Towary kolonialne”) oraz Polskiego Radia Euro („Nie tylko reggae”).


Współpraca z EMI przyniosła kolejny longplay w solowym dorobku Marty Kosakowskiej. W 2010 roku na rynek trafił dwupłytowy album „So Put Your Shoes On/Off” (czyli wersja premierowa i remiksy), gdzie Marika coraz odważniej odchodziła od stricte jamajskich brzmień na rzecz bardziej funkujących, neo-soulowych, elektronicznych czy nawet free-jazzowych kompozycji. Także ten podwójny krążek zyskał uznanie audytorium, co potwierdziła kolejna nominacja do Superjedynki (tym razem w kategorii „Płyta Pop 2010”) oraz Fryderyka 2011 (ponownie kategoria „Album Roku Hip- Hop/R&B/Reggae”).

Ostatnie lata artystycznej działalności Mariki to wyjątkowo twórczy i płodny okres. Najpierw – pod koniec 2012 roku – nakładem Karrot Kommando ukazał się nagrany we współpracy z big-bandem Spokoarmia album „Momenty” (zawierający m.in. warszawski storytelling „Widok” oraz przebojowy taneczny „Risk Risk”). Równolegle z pracą nad „Momentami” Marika zaangażowała się też w projekt „Morowe panny”, firmowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego, a mający na celu upamiętnienie wkładu kobiet w walkę i wysiłek wojenny towarzyszący zrywowi niepodległościowemu z 1944 roku (singlowy utwór „Idziemy w noc”).

Kontynuacją akcji popularyzatorsko-historycznej był udział w nagraniu płyty „Panny wyklęte” z 2013 roku (i jej o rok późniejszego sequelu „Wygnane vol. 1”), wydanej sumptem Fundacji Niepodległości w Roku Żołnierzy Wyklętych (odpowiednio utwory „Modlitwa dziewczyńska” i „Pieśń o Wojtku”). Przypieczętowaniem artystycznej aktywności z lat 2013-14 był telewizyjny epizod na antenie TVP2 w roli współprowadzącej popularne show „The Voice Of Poland” (wspólnie z Tomaszem Kammelem) oraz „SuperSTARcie” (z Antonim Królikowskim).

Kluczowe znaczenie miał jednak opublikowany w ramach serii „Chilli Zet Live Sessions” longplay „Marika” (ponownie Karrot Kommando) z akustycznymi wykonaniami esencjonalnych nagrań z repertuaru artystki, który na chwilę obecną zamyka dyskografię Marty Kosakowskiej. Jesienią 2015 roku ukazał się nowy studyjny album Mariki, a jego brzmienie może być dla wielu słuchaczy kompletnym zaskoczeniem.