Najbliższe wydarzenia / więcej

Dzikie Jabłka

Rider techniczny

Łódzka doborowa kompania muzyczna w brawurowy sposób łączy dwa światy: melodyjną, słowiańską nutę i porywający rytm afrykańskich bębnów. Zespół Dzikie Jabłka powstał wiosną 2011 roku w wyniku zetknięcia dwóch żywiołów.

 

Jeden z nich to Afryka – fascynaci kultury i przede wszystkim muzyki Czarnego Lądu, od wielu lat studiują jej rytmy i podróżują do Afryki Zachodniej. Uczą się od światowej sławy mistrzów afrykańskich bębnów i sami nauczają tej sztuki w Polsce.

Drugi to żywioł polski - muzycy podróżujący z kolei po różnych zakątkach naszego kraju, poszukujący rodzimych źródeł. Uczą się od podeszłych jużwiekiem mistrzów, zgłębiają tajniki mazurków, kujawiaków, polek, odkrywają na nowo to, co zapomniane, a tak piękne w polskiej muzyce ludowej. Muzycy grają na przywiezionych z Afryki drewnianych, obciągniętych naturalną skórą bębnach: djembe, dun-dun i tamach, krin, na balafonie (jest to rodzaj afrykańskiego ksylofonu), wykorzystują liczne etniczne przeszkadzajki, takie jak shekere, guiro, se-se czy zaklinacz deszczu. Uzyskaną z gry na tych instrumentach bogatą melodię rytmu urozmaicają brzmieniem skrzypiec, gitary, harmonii polskiej, fletu i przede wszystkim, fascynującymi białymi głosami.

 

Występy zespołu Dzikie Jabłka są dla widzów niezwykłym przeżyciem i potężną dawką pozytywnej enerii. Dowodem na to są entuzjastyczne reakcje publiczności, ale też i znakomite recenzje oraz nagrody w prestiżowych konkursach muzyki folkowej:

– Nagroda Główna w Konkursie "Scena Otwarta" 23.Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" 2013 w Lublinie,

– III miejsce i Nagrodę Publiczności “Burza Braw” w XVII Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia “Nowa Tradycja” w 2014 roku,

– Grand Prix konkursu V Dragon Folk Fest (2014) w Poznaniu,

– Świetnie oceniany przez jury występ w 6. edycji programu Must be The Music - Tylko Muzyka,

 

Jesienią 2016 zespół wydał długo oczekiwaną na polskiej scenie muzyki world debiutancką płytę, która została sfinansowana dzięki wsparciu fanów zespołu. Album Dzikie Jabłka „Prosto z ziemi” jest pięknie wydany i stylistycznie bardzo zróżnicowany. Składa się z jedenastu utworów i choć łączy je wspólny mianownik "korzenności", to jednak każdy z nich stanowi zupełnie oddzielną, unikalną jakość. Od żywiołowego Wiwatu do lirycznej, delikatnej Kołysanki, od surowego brzmieniowo i prostego w formie Mazurka do skomplikowanej aranżacyjnie Krasuli czy gęstych i wielowymiarowych Łabędzi. To emocjonująca, intrygująca i energetyczna muzyczna opowieść o niezliczonych barwach życia: miłości, tęsknocie, radościach czy upływającym czasie.