Najbliższe wydarzenia / więcej

Bakshish

rider techniczny zespołu

BAKSHISH to jeden z pierwszych i najważniejszych polskich zespołów reggae, powstały w Kluczborku w 1982 roku; ich znaczenie dla polskiej sceny reggae jest niepodważalne.


Na początku młodzieńcza energia i bunt eksponowały się poprzez punk rock. Muzyczne poszukiwania rozpoczęte od ska i rock-steady po kilku miesiącach przyjęły formę reggae. Pierwszy rok działalności oprócz koncertów w całym kraju przyniósł pierwsze sukcesy - awans do finału i pierwszej dziesiątki w konkursie "Kto najlepszy w tym Rocku?" organizowanym pod egidą Programu 3 Polskiego Radia. W 1983 roku grupa znalazła się w pierwszej dziesiątce konkursu festiwalu w Jarocinie. Rok później wystąpili na tym pamiętnym festiwalu już w charakterze gwiazdy. Gorące lato 1984 przyniosło występy na najważniejszych festiwalach tamtych czasów takich jak "Fama" "Reggae Camping" czy "Reggae Nad Wartą".


Utwór "Czarna Droga" został umieszczony na legendarnej składance „Fala” wydanej w 1985 roku i dokumentującej wielki boom muzyki alternatywnej. W 1991 roku odbyli mini-trasę po Niemczech, gdzie nagrali kolejne piosenki. Na potrzeby tej trasy wydali kasetę demo pt. "Open Your Heart" zawierającą piosenki ze studia w Opolu i pierwsze próby twórczego podejścia do dubu.


Po 10 latach istnienia w 1992 roku w studio Złota Skała zrealizowali swój pierwszy "pełnometrażowy" materiał, wydany na debiutanckiej płycie "One Love" w 1993, która sprzedała się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy. W 1994 roku przy wsparciu producenta Felixa Woltera z niemieckiej formacji reggae The Vision nagrali album "Eye". W ramach dziesiątek koncertów w ramach promocji płyty znalazł się niezapomniany występ dla kilkunastu tysięcy osób w trakcie "Dni Chaosu" w Hanowerze, w samym środku walk pomiędzy policją a anarchistami. Ze względu na chorobę wokalisty Jarexa grupa musiała niestety potem ograniczyć koncertową aktywność. W 1996 roku w domowym zaciszu Jarex stworzył, pierwszy w Polsce projekt techno-dubowy Tabu Duby, który doczekał się już trzech wydawnictw.
Ostatnią jak do tej pory płytą wydaną przez Bakshish jest album „B-3” wydany w 2000 roku.
W 2007 roku podczas Ostróda Reggae Festiwal Bakshish w towarzystwie wielu gości zagrał pamiętny koncert z okazji 25-lecia istnienia.
Przez lata przez Bakshish (kiedyś Bakszysz) przewinęły się dziesiątki muzyków, z których wielu obecnie stanowi absolutny top polskiej sceny muzycznej.


Nagrania płyty „B3” dokonano w studio Radia Opole w 2000r.. Przygotowywane przez kilka lat piosenki zaskakują przebogatą aranżacją, a z pomocą elektroniki studyjnej uzyskują nową jakość. Melodyjność poszczególnych piosenek i łatwość w mieszaniu wielu muzycznych gatunków znakomicie współgra z odważną wizją producencką Jarexa. Płyta "B 3" tkwiąca korzeniami w muzyce reggae pokazuje, że BAKSHISH wyznacza w tej muzyce nowe obszary. Dzięki temu śmiało możemy uznać "B 3" za jedną z najciekawszych propozycji w polskiej muzyce. Specjalna , limitowana wersja, nieco skrócona na potrzeby winylowej płyty  jest przypomnieniem zespołu i spełnieniem życzeń wielu fanów .W listopadzie ukaże się reedycja również na CD. Bakshish w 2010 r. powrócił do koncertowania udowadniając świetną formę na wielu festiwalach na których był pierwszoplanową gwiazdą min. Ostróda Reggae Festiwal 2011, Reggae Na Piaskach Gorzów Wielkopolski, Zbiczno Rock Reggae Festiwal, Bogatynia Festiwal Działań Twórczych, Brzeszcze Rock Reggae Festiwal, Legnica Festiwal, Gliwice Rub’n’dub Festiwal oraz na wielu koncertach klubowych w całej Polsce i w Wielkiej Brytanii. Na koncertach obok znanych i lubianych utworów można usłyszeć nowe przedpremierowe piosenki z nadchodzącej płyty, która ukaże się na początku 2012 roku.


Bakshish to dar dla wszystkich , wobec przemijającym modom i przeciwnością losu w pełni z pozytywnym przesłaniem i w mistycznej wibracji, to nieustająca radości z tworzenia i bycia ze słuchaczami. Bakshish to profesjonalni muzycy i profesjonalne live show, to energia i doświadczenie.